Долучення України до плану дій Європейського Союзу «Era vs Corona»

Представництвом України при Європейському Союзі (ЄС) проведено консультації з представниками Генерального Директорату Європейської Комісії (ЄК) з питань досліджень та інновації (DG RTD) щодо можливих практичних кроків долучення України до плану дій ЄС «ERA vs Corona».

За інформацією ЄК Україна активно взяла участь на першому організаційному етапі консолідації наукових та дослідницьких зусиль для боротьби з коронавірусом. Українська делегація взяла участь у двох раундах консультацій між ЄС та асоційованими країнами, надала змістовний огляд національних заходів, що відповідають зазначеному плану дій ЄС. Крім того, українські учасники активно долучились до конкурсу «EUvsVirus Hackathon» (24-26 квітня 2020 року), де продемонстрували чудові результати серед асоційованих країн – 6 українських учасників увійшли в топ 117 фіналістів з усього світу.

Безумовно, план дій ЄС залишається, в першу чергу, орієнтовним на консолідацію науково-дослідних робіт, медичних досліджень та клінічних даних в межах ЄС, а також визначає механізми об’єднання фінансових можливостей ЄС та держав-членів. В той же час, асоційовані країни мають можливість та заохочуються стороною ЄС до участі в доступних їм частинах, а саме:

  1. Пошук проектів на «European Research Area corona platform». Зважаючи на асоційований статус у Програмі «Горизонт 2020», українські дослідники мають можливість брати участь в тематичних конкурсах, присвячених боротьбі з COVID-19. Для зручності дослідників, а також враховуючи скорочені терміни проведення таких конкурсів, ЄК створено окрему веб-платформу за посиланням https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/covid-19

Окрім конкурсів програми «Горизонт 2020» платформа включає корисні посилання на інші наукові проекти та заходи, що здійснюються міжнародними організаціями та консорціумами.

  1. Долучення до заходів держав-членів ЄС та асоційованих країн. Розділ «National activities» згаданої платформи містить інформацію (оновлюється та доповнюється) щодо національних заходів держав-членів ЄС та асоційованих країн, відкритих для участі іноземних партнерів. Також розділ містить корисні посилання та дані контактних осіб.

У разі наявності відкритих до міжнародної співпраці науково-дослідних заходів в Україні сторона ЄС може розмістити відповідну інформацію на платформі.

  1. Підвищення видимості результатів національних досліджень для консолідації зусиль та пошуку партнерів. Для пошуку потенційних партнерів (як для проектів проти COVID-19, так і інших) ЄК проводить пошук на спеціалізованій платформі «H2020 Results platform» (https://ec.europa.eu/info/funding-tenders/opportunities/portal/screen/opportunities/horizon-results-platform). Платформа наповнюється самими дослідниками та є важливим елементом для демонстрації отриманих результатів, компетентності та напрямків можливих робіт.

Якщо українські дослідники раніше брали участь в дослідженнях програми «Горизонт 2020», що мають відношення до охорони здоров’я та боротьби з наслідками пандемії, сторона ЄС закликає створювати відповідні звіти в системі.

Крім того, 28 липня 2020 року ЄК опублікувала Маніфест (Manifesto for EU COVID-19 Research) – заклик до європейської спільноти зробити інформацію про спільні дослідження щодо COVID-19 та їх результати доступними і відкритими. Державні та приватні установи запрошені підтримати Маніфест.

Більше інформації за посиланням:

https://ec.europa.eu/info/research-and-innovation/research-area/health-research-and-innovation/coronavirus-research-and-innovation/covid-research-manifesto_en.

В рамках підготовки до 22-го Саміту Україна-ЄС (1 жовтня 2020 року), а також в контексті очікуваних переговорів про умови участі України у Рамковій програмі ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт Європа» (2021-2027), пропонували б поширити отриману інформацію серед наукової спільноти та активізувати співпрацю з ЄС в рамках протидії COVID-19.